Dla Pacjenta

W HMS Assistance każdy pacjent jest pod wyjątkową opieką
Layer_30

Rezerwacja wizyty

Zarezerwuj termin on-line

e-pacjent

E-konsultacje z lekarzem

Zarezerwuj termin on-line

e-pacjent

Umów badania

Skontaktuj się z nami telefonicznie

798 519 519

Przygotowania do badań

 

 

Przygotowania do badań

Przygotowania do badań

I Badania obrazowe czynnościowe

1. EKG spoczynkowe

a) Opis jak przygotować się do badania

Nie wymaga specjalnego przygotowania.

2. Holter EKG

a) Opis jak przygotować się do badania

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry przed przyklejeniem elektrod (odtłuszczenie, a u mężczyzn niekiedy potrzebne jest wygolenie włosów). W czasie trwania rejestracji pracy serca holterem EKG obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych

3. Holter ciśnieniowy

a) Opis jak przygotować się do badania

Do badania najlepiej ubrać koszulkę bawełnianą z krótkim rękawem (mankiet do mierzenia ciśnienia jest zakładany na rękaw, nie drażni wtedy skóry) oraz luźne okrycie wierzchnie z szerokim rękawem. Ubranie nie powinno łatwo elektryzować się, gdyż może to zakłócić rejestracje EKG. W czasie badania należy prowadzić normalną aktywność. Bezwzględnie należy chronić aparat i wszystkie jego części przed wilgocią i wodą, grozi to zniszczeniem urządzenia. W czasie badania Pacjent powinien prowadzić dzienniczek, w którym będzie zapisywać wszystkie znaczące zdarzenia takie jak przyjęcie leków, wysiłek, nasilenie lub pojawienie się innych dolegliwości etc.

4. EKG wysiłkowe

a) Opis jak przygotować się do badania

Na 3 godziny przed próbą nie należy spożywać posiłku ani palić tytoniu, a na 12 godzin przed próbą nie należy wykonywać większych wysiłków fizycznych. W miarę możliwości powinno się odstawić leki, które mogą utrudniać interpretację próby wysiłkowej (zwłaszcza beta-blokery), jeśli celem próby jest potwierdzenie lub wykluczenie choroby wieńcowej. Natomiast badanie do celów rokowniczych u osób z już rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca powinno być wykonywane bez odstawiania aktualnie stosowanych leków. Przed wykonaniem próby konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań do badania, można to osiągnąć po badaniu lekarskim oraz wykonaniu standardowego EKG.

5. EEG

a) Opis jak przygotować się do badania

Powinno się umyć włosy dzień przed badaniem. Nie wolno używać olejków, lakierów, ani żelów do włosów przed badaniem. Lekarz prowadzący może poprosić o wstrzymanie od przyjmowanie niektórych leków. Należy powstrzymać się od spożywania  wszelkich pokarmów zawierających kofeinę co najmniej 8 godzin przed badaniem. Jeżeli cierpi się na padaczkę, migające światła lub intensywne oddychanie mogą spowodować atak choroby. Obsługa obecna podczas badania jest przeszkolona na taki wypadek.

6. EMG

a) Opis jak przygotować się do badania

Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Przed badaniem należy dokładnie umyć badaną kończynę. Nie ma ograniczeń co do spożywania posiłków. Nie należy używać kremów lub maści na skórę w obszarze, który ma być badany.

7. Audiometria

a) Opis jak przygotować się do badania

Nie wymaga specjalnego przygotowania

8. Spirometria

a) Opis jak przygotować się do badania

Nie wymaga specjalnego przygotowania

 

II Badania endoskopowe

1. Kolonoskopia

a) Opis jak przygotować się do badania

Dwa dni przed wykonaniem badania wskazana jest dieta płynna. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z zaparciami. Można jeść kisiele, zupki, kleiki, pić dowolną ilość płynów (minimum 3 litry). Przygotowanie do kolonoskopii wymaga zastosowania preparatu Fortrans, X PRESS lub Krean-Prep. W przeddzień badania po godzinie 12:00 należy zacząć pić preparat (łącznie 4 torebki). Każda torebka rozpuszczana jest w litrze wody. Można poprawić smak preparatu, dodając do roztworu sok z cytryny. W tym dniu nie należy nic jeść. Dopuszczalne jest picie czystej wody. O godzinie 18:00 należy wykonać Enemę -  roztwór do wlewu doodbytniczego działający oczyszczająco

na jelito grube (dostępna w aptece bez recepty). Drugą wykonuje się 1-2 godziny przed badaniem. Jeśli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych można pić czystą wodę. Bez względu na porę badania można przyjąć ranoregularnie przyjmowane leki na stałe popijając wodą. Po zakończeniu badania, aby uniknąć dyskomfortu można zastosować Espumisan lub No Spa.

2. Gastroskopia

a) Opis jak przygotować się do badania

Osoba poddająca się temu badaniu musi być na czczo. Nie może przyjmować leków przed badaniem, gdyż rozpuszczone tabletki utrudniają dokładną ocenę błony śluzowej. W przypadku wykonywania gastroskopii w godzinach popołudniowych pacjent musi pozostawać na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.

3. Rektoskopia

a) Opis jak przygotować się do badania

Zwykle do badania należy przygotować się przez wykonanie doodbytniczego wlewu oczyszczającego z 1 litra ciepłej wody (o temperaturze 25 – 30 st.C). Do lewatywy pacjent układa się na lewym boku, podkładając pod pośladki wałek. Wygotowaną wcześniej kankę łączy się gumową rurką z irygatorem. Po wypełnieniu wodą z roztworem zaleconym przez lekarza, zakręca się zacisk kanki, którą następnie smaruje się wazeliną. Po rozchyleniu pośladków, wprowadza się kankę do odbytnicy na głębokość do 10 cm. Następnie należy unieść irygator wysoko – tak jak pozwala na to długość gumowej rurki i zwolnić zacisk kanki. Po spłynięciu wody usuwa się kankę z odbytnicy. Wówczas pacjent obraca się na prawy bok i po kilku lub kilkunastu minutach następuje wypróżnienie. Z chwilą wystąpienia parcia usuwa się spod pośladków wsunięty wcześniej wałek. Optymalnym czasem do wykonania badania rektoskopii jest 20 – 30 minut po zakończeniu wypróżnienia, ponieważ później może napływać kał z wyższych części jelita do odbytnicy. Dostępne są gotowe wlewki (np. Enema), które podane doodbytniczo powodują szybkie wypróżnienie. Nie jest wskazane stosowanie doustnych środków przeczyszczających. W niektórych przypadkach np. przy podejrzeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego – rektoskopia może być wykonana bez przygotowania, ponieważ umożliwia to bardziej obiektywną ocenę zmian śluzówki. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym

4. Sigmoidoskopia

a) Opis jak przygotować się do badania

Przed badaniem odbytnica i końcowy odcinek jelita grubego musi zostać całkowicie oczyszczone ze stolca. Do przygotowania wystarczające jest wykonanie 1 lub 2 enem (lewatyw) przed badaniem. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić dietę i leki przeczyszczające podczas przygotowania do badania. Podczas przygotowania większość leków może być zażywana jak dotychczas. Jednak należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

 

III Badania radiologiczne

1. USG

a) Opis jak przygotować się do badania

Dwa dni przed badaniem zaleca się unikania spożywania potraw wzdymających (kapusta, groszek, fasola, świeże pieczywo, napoje gazowane) i ciężkostrawnych, na 4 – 6 godzin przed badaniem zaleca się nie przyjmowania pokarmów stałych i napojów gazowanych oraz kawy i mocnej herbaty, wypełniony pęcherz moczowy (uczucie „parcia na mocz”) umożliwia oceny narządów miednicy, dlatego też około godzinę przed badaniem wskazane jest wypicie 1 litra wody niegazowanej.

2. RTG

a) Opis jak przygotować się do badania

Nie wymaga specjalnego przygotowania poza badaniem RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowego:

Badanie należy poprzedzić usunięciem z przewodu pokarmowego gazów, a zwłaszcza mas kałowych. Odpowiednie przygotowanie do badania gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, co umożliwia dokładniejszą diagnozę chorób kręgosłupa. W dniu poprzedzającym badanie należy: spożywać jedynie pokarmy płynne nie zawierające błonnika, tzn. należy unikać świeżych warzyw i owoców, otrębów, kaszy, pieczywa. Wskazane jest przyjęcie Espumisanu 3 razy dziennie po 2 kapsułki. W dniu badania należy pozostać na czczo i przyjąć rano 2 kapsułki Espumisanu.

3. Mammografia

a) Opis jak przygotować się do badania

Nie wymaga specjalnego przygotowania

4. Densytometria

a) Opis jak przygotować się do badania

Nie wymaga szczególnego przygotowania. Jedyne, o czym należy pamiętać jest to, aby nie zażywać preparatów wapnia na dobę przed planowanym badaniem, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zafałszowania wyniku densytometrii. Dotyczy to też preparatów wieloskładnikowych zawierających wapń.

5. Rezonans magnetyczny

a) Opis jak przygotować się do badania

Do badania wymagany jest aktualny wynik kreatyniny, który jest bardzo istotny w momencie gdy do badania potrzebny jest kontrast. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania są wszczepione u pacjenta urządzenia elektryczne i elektroniczne: rozrusznik serca, pompa insulinowa, implanty pnia mózgu, pnia mózgu, neurostymulatory, opiłki metalowe w gałce ocznej, ferromagnetyczny klips na naczyniach wewnątrzczaszkowych oraz klaustrofobia, pierwszy trymestr ciąży, metalowe endoprotezy i szwy.

6. Tomograf komputerowy

a) Opis jak przygotować się do badania

Na badanie należy zgłosić się 15 minut przed umówioną godziną badania (w przypadku badania jamy brzusznej konieczne może być wypicie kontrastu). Badanie odbywa się na podstawie skierowania do lekarza. Należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań dotyczące badanego organu.

W przypadku badań TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej w większości przypadków podawany jest doustnie środek kontrastowy. W tym celu należy zgłosić się około 1 godzinę przed badaniem z 1,5l wodą niegazowaną. Personel medyczny sporządzi roztwór, który należy wypić popijając małymi łykami.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest ciąża. Jonowych środków kontrastowych nie powinno się używać u dzieci do 2 roku życia oraz osób powyżej 60 roku życia, a także w przypadku niektórych chorób, gdzie należy stosować niejonowe środki kontrastowe.

 

II Badania laboratoryjne

Badanie krwi - przygotowanie

Zalecenia ogólne

Pora dnia: rano, między godziną 7.00 a 9.00

Posiłek: na czczo , najlepiej zachować ok. 12 godzinną przerwę w spożywaniu posiłków. Pamiętaj o nawodnieniu, przed pobraniem krwi należy wypić 1-2 szklanki wody.

Inne czynniki

- dzień przed badaniem należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu ,

- dzień przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego,

- przed badaniami warto odstawić suplementy i zioła,

 

Ogólne badanie moczu – przygotowanie

Zalecenia ogólne

Pora dnia: rano

Inne czynniki

- do badań oddajemy mocz poranny, z tzw. środkowej porcji.

Pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a kolejną do uprzednio przygotowanego pojemnika zakupionego w aptece.

 

 

Infolinia 24h

Nasi doradcy i lekarze chętnie udzielą Ci odpowiedzi na wszystkie pytania!

 

Zadzwoń

+48 798 519 519

E-mail

rejestracja@hms-assistance24.com

Adres

81-368 Gdynia, Pułaskiego 6

Godziny otwarcia

07:00 - 19:00