Aktualności

Testy COVID już dostępne w HMS Clinic. chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się z naszą infolinią.
shutterstock_719464702

Zdrowie w Nowym Roku

Okres noworoczny to czas, w którym większość z nas dokonuje podsumowania zeszłego roku i robi postanowienia noworoczne. Często postanowienia dotyczą poprawy zdrowia. Niestety, wraz z końcem stycznia przestajemy o tym pamiętać. A szkoda.

Marynarzu, czy postanowiłeśbyć zdrowy?

 

Praca na morzu wymaga dobrego stanu zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. W przypadku poważnej choroby marynarze nie mogą liczyć na ambulans, który szybko do Nich dotrze.

 

Z powodu specyficznych warunków pracy oraz utrudnionego dostępu do lekarzymarynarze cyklicznie wykonująświadectwo zdrowia. Konwencja OPracy Na Morzu (MLC) określa zakres badań i konsultacji lekarskich oraz czas na jaki wystawione jest świadectwo. Jednak coraz większa ilość armatorów zleca dodatkowe, uzupełniające badania, tak zwane PEME (PreEmployment Medical Examination).  Ma to na celu dokładne zbadanie stanu zdrowia znaciskiem na choroby cywilizacyjne czyli: choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, choroby układu oddechowego, nowotwory oraz otyłość.

 

Dlaczego akurat na te choroby?

Według statystyk WHO choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za około 46% zgonów, nowotwory za 27%, pozostałe choroby niezakaźne za 10%, przewlekłe choroby układu oddechowego za 5% a cukrzyca za 2% zgonów.

 

Niestety poszerzony zakres badań zamiast entuzjazmu budzi lęk, szczególnie u marynarzy powyżej 45 roku życia. Obawiają się, że ze względu na niezadowalające wyniki zostaną pominięci przy zatrudnieniu.

 

Z naszego doświadczenia wynika, że strach ten jest nieuzasadniony. Tylko około 5% Pacjentów wykonujących w naszej klinice certyfikat PEME nie otrzymało satysfakcjonującego wyniku. Ale nie zostają bez pomocy. Wskazujemy możliwości poprawy niezadawalających parametrówzdrowotnych poprzez realizację wytycznych lekarzy specjalistów.

 

Co jako marynarz możesz zrobić, aby mieć pewność bycia jak najdłużej czynnymzawodowo?

  • badaj się regularnie, ponieważ wcześnie wykryte odchylenia w wynikach dają szansę na szybką diagnozę, wdrożenie leczenia i polepszenie stanu zdrowia.
  • bądź aktywny fizycznie i pozbądź się nadwagi. Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie ze zrzuceniem wagi, przemyśl wizytę u dietetyka.
  • rzuć palenie
  • zdrowo się odżywiaj

 

Jeśli ze względu na swoją pracę masz utrudniony dostęp do lekarzy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przemyśl zakup dodatkowego abonamentu medycznego dającego dostęp do lekarzy specjalistów i badań w krótkim czasie na terenie całego kraju. W tym zawsze pomoże Ci HMS Assistance.

 

 

Monika Grabowska HMS Assistance

Infolinia 24h

Nasi doradcy i lekarze chętnie udzielą Ci odpowiedzi na wszystkie pytania!

 

Zadzwoń

+48 798 519 519

E-mail

rejestracja@hms-assistance24.com

Adres

81-368 Gdynia, Pułaskiego 6

Godziny otwarcia

07:00 - 19:00