
Uczucie stresu towarzyszy człowiekowi w różnych momentach jego życia. Związany jest z poczuciem braku pewności siebie, braku bezpieczeństwa lub poczuciem winy. Wynika to z psychiki i jest stanem umysłu. Każda zmiana, która wywołuje wysoki stopień napięcia emocjonalnego i przeszkadza w normalnym toku reagowania, może zostać uznana za stres.
W obecnym świecie, gdzie każdego dnia jesteśmy bombardowani mnóstwem informacji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, a tempo życia jest bardzo wysokie, stres towarzyszy nam bez przerwy - w domu, w pracy, a nawet podczas wypoczynku. Dlatego musimy nauczyć się sobie z nim poradzić.
Stres nie zawsze musi być destrukcyjny, bowiem często motywuje do działania. Dzięki temu ludzie są w stanie realizować własne plany, podejmować wyzwania i pokonywać życiowe trudności. W pracy zawodowej również występuje wiele sytuacji stresogennych, więc niezbędna jest umiejętność poradzenia sobie z nim, wówczas stres może nawet okazać się motywatorem do działania, większej efektywności, czy zdrowej rywalizacji.
Naturalnie stres pojawia się również w tych trudnych traumatycznych sytuacjach, jak choroba, kalectwo, rozwód, utrata pracy, czy śmierć najbliższych. W takich krytycznych momentach często nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić ze stresem, który może doprowadzić do głębokiej depresji i wówczas musimy skorzystać z pomocy innych osób, a nawet specjalisty.
Kiedy człowiek nie jest w stanie poradzić sobie ze stresem, może to skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami dla organizmu, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Jak dowodzą badania naukowe, stres jest źródłem wielu chorób somatycznych.
Każdy człowiek powinien zdobywać wiedzę na temat stresu oraz metod radzenia sobie z nim. Walka ze stresem zależna jest od predyspozycji każdego człowieka, natomiast doświadczenia życiowe, uczą zachować “zimną krew” w wielu sytuacjach.
Z badań wynika, iż metody radzenia sobie ze stresem zależne są od wieku, płci, a nawet cech osobowych, między innymi od typu introwersji lub ekstrawersji konkretnego człowieka. Ogromny wpływ w mechanizmie radzenia sobie ze stresem ma pomoc innych, która wpływa na wzrost zdolności do wytrwałej walki. Stres występujący bardzo często lub nieustannie i długotrwale może być przyczyną wielu chorób. Do najczęstszych należą: wrzody żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca, migreny, artretyzm, astma, zaburzenia snu, anoreksja nerwowa, bulimia, schorzenia skórne (np. pokrzywka, opryszczka, egzema, łuszczyca), zaburzenia popędu płciowego u mężczyzn, zaburzenia menstruacyjne u kobiet. Dlatego należy uzmysłowić sobie, iż najważniejsza jest nasza reakcja na zdarzenia stresogenne, gdyż to ona może nam pomóc lub zaszkodzić. W psychologii stres zdefiniowany jest jako, dynamiczna relacja adaptacyjna człowieka na wymogi danej sytuacji. Charakteryzuje się brakiem równowagi fizycznej oraz psychicznej na jakieś wydarzenie, czy informację.
Jednym ze sposobem wzmocnienia odporności na stres, jest zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę. Bardzo ważne, choć często bagatelizowane, jest regularne odżywianie się. Odpowiednie witaminy i mikroelementy dostarczane do organizmu, łagodzą objawy stresu, poprawiają pamięć i myślenie. Nie każdy z nas wie, w jaki sposób powinien się odżywiać, dlatego tak ważne jest, aby mieć możliwość skonsultowania tego ze specjalistą. Dlatego HMS zawsze wychodzi na przeciw oczekiwaniom naszych pacjentów
Ewa Magdaleńska
Koordynator Centrum Assistance i Inspektor Służby BHP
Nasi doradcy i lekarze chętnie udzielą Ci odpowiedzi na wszystkie pytania!
Zadzwoń |
|
Adres 81-368 Gdynia, Pułaskiego 6 |
Godziny otwarcia 07:00 - 19:00 |