Aktualności

Testy COVID już dostępne w HMS Clinic. chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się z naszą infolinią.
shutterstock_719464702

PANDEMIA A PRACA

W związku z ustawą antykryzysową, doszło do zawieszenia wykonywania okresowych badań profilaktycznych wynikających z  przepisów art. 229 § 2, § 4a i  § 5  Kodeksu Pracy, a także badań psychologicznych , art. 39j i  39k ustawy o  transporcie drogowym oraz art. 22b ust.7  ustawy o  transporcie kolejowym. Zawieszenie obowiązuje od dnia ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego przez okres nie dłuższy niż 60 dni od dnia odwołania wyżej wymienionego stanu. Po tym terminie pracodawca i  pracownik są zobowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków w zakresie badań profilaktycznych.

Po co nam badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne są formą prewencji wtórnej, której celem jest wychwycenie niepokojących stanów chorobowych na jak najwcześniejszym etapie. Jest to interwencja, która ma na celu powstrzymanie  rozwoju choroby i niejednokrotnie wyeliminowanie długotrwałego leczenia. W połączeniu ze zdrowym stylem życia oraz szczepieniami ochronnymi, wykonywanie badań profilaktycznych pozwala na dłuższe życie w  dobrej kondycji.

Celem badań profilaktycznych jest regularna kontrola stanu zdrowia, pomimo braku objawów choroby. Takie podejście zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia stanów chorobowych we wczesnym i łatwiejszym do wyleczenia stadium, jednak u niektórych osób wręcz przeciwnie, wzmaga strach przed ewentualną złą diagnozą, a tym samym osłabia motywację do regularnego kontrolowania stanu zdrowia. Obie postawy są zrozumiałe, jednak warto pamiętać o tym, że wczesne wykrycie choroby w naszym organizmie, zwiększa powodzenie leczenia i powrotu do zdrowia. Natomiast pracodawcę chroni przed długotrwałymi absencjami pracowników lub częstymi rotacjami w zespole.

Niestety nie wiadomo, ile czasu potrwa ww. stan epidemiczny i nikt nie da nam gwarancji, czy w takim stanie będziemy musieli funkcjonować jeszcze miesiąc, dwa, trzy, czy może rok. Należy jednak pamiętać, że zdrowie naszych pracowników jest najważniejsze, dlatego w miarę możliwości powinniśmy zadbać o to, aby jak najszybciej wznowić wykonywanie badań. Przede wszystkim należy pamiętać, że regularne badania pracowników  nie tylko ratują życie, ale również chronią przed obniżaniem jakości życia. Reasumując jest to część profilaktyki zdrowotnej, która daje szanse na wczesne wykrycie choroby, a tym samym na zapobieganie jej następstwom.

Ponadto należy pamiętać, iż kumulacja badań profilaktycznych wszystkich pracowników w jednym terminie może spowodować niekontrolowany przestój w firmie, na co pracodawcy nie mogą sobie pozwolić. Dlatego zachęcamy do kierowania pracowników na badania pomimo czasowego usprawiedliwienia sytuacją epidemiologiczną kraju. W naszej przychodni zawsze jest bezpiecznie.

Infolinia 24h

Nasi doradcy i lekarze chętnie udzielą Ci odpowiedzi na wszystkie pytania!

 

Zadzwoń

+48 798 519 519

E-mail

rejestracja@hms-assistance24.com

Adres

81-368 Gdynia, Pułaskiego 6

Godziny otwarcia

07:00 - 19:00