HMS: Pani Doktor posiada wieloletnie doświadczenie w opiece nad pacjentami Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lekarza profilaktyka oraz w poradach z zakresu medycyny podróży. Proszę nam powiedzieć o Pani pasji związanej z medycyną podróży. Czy lubi Pani podróżować?
E.SZ.: Zamiłowanie do podróży, od pokoleń, jest w mojej rodzinie anegdotyczne. Po zmianach ustrojowych w kraju, znacznemu poszerzeniu uległy możliwości poznawania Świata. Zwiedzając różne zakątki, nie tylko Europy, w dodatku w towarzystwie dzieci, przekonałam się, że trzeba być przygotowanym na niezliczone niespodzianki. Dlatego zainteresowałam się medycyną podróży, która pozwala na zmniejszenie zagrożenia z tytułu zdarzeń niepożądanych.
HMS: Proszę nam powiedzieć jak zadbać o swoje zdrowie i przygotować się do podróży służbowej lub na wakacje za granicą. Od czego zacząć?
E.SZ.: Przygotowanie do podróży powinno być wieloetapowe i rozpocząć się już w momencie podjęcia decyzji o wyjeździe. Musimy uwzględnić warunki klimatyczne panujące w regionie w okresie naszego pobytu, warunki sanitarne – w tym wymagane szczepienia, planowany program. Istotnym elementem jest stan zdrowia uczestników podróży jak i organizacja ochrony zdrowia w krajach docelowych.
HMS: Jakie należy podjąć działania profilaktyczne planując podróż do egzotycznych krajów, w których występują uciążliwe warunki klimatyczne i niskie standardy sanitarne?
E.SZ.: W przypadku wyjazdu do egzotycznych krajów wszystkie w/w elementy nabierają szczególnego znaczenia. Ryzyko wystąpienia chorób nieznanych w Polsce, powikłań zdrowotnych, urazów do których może dojść, stawia przed nami wymaganie szczególnie starannego przygotowania do wyprawy. Może pojawić się problem ochrony zdrowia funkcjonującej w/ g odmiennych procedur.
HMS: Przed planowaną podróżą pakujemy m.in. wygodne ubrania, krem z filtrem, okulary słoneczne, strój kąpielowy…. Co powinniśmy spakować do apteczki podróżnej?
E.SZ: Skład apteczki będzie zależał o d celu podróży, od wieku i stanu zdrowia uczestników. Wszystkie wymienione przez Panią elementy są niezbędne. Trzeba także pamiętać o środkach do dezynfekcji, repelentach, materiałach opatrunkowych, lekach p/bólowych, ochronie przeciwmalarycznej. Często potrzebne jest indywidualne dobranie składu apteczki.
HMS: Profilaktyka zdrowia w podróży to bardzo rozległy temat. Jakie środki ostrożności trzeba jeszcze podjąć przed podróżą?
E.SZ.: Bardzo istotna jest kwestia zawarcia odpowiedniego ubezpieczenia. Pandemia COVID stawia nam szczególne wymagania także i w tym zakresie.
HMS: Z pewnością nasi pacjenci mogą mieć szereg pytań. Gdzie i z jakim wyprzedzeniem najlepiej się udać po poradę przed urlopem?
E.SZ.: Pierwsza konsultacja, optymalnie, żeby odbyła się 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Zapraszamy do Gabinetu Medycyny Podróży w Poradni Lekarzy Rodzinnych HMS Assistance, gdzie porad udzielają odpowiednio przygotowani lekarze.
HMS: Dziękuje za rozmowę.
Nasi doradcy i lekarze chętnie udzielą Ci odpowiedzi na wszystkie pytania!
Zadzwoń |
|
Adres 81-342 Gdynia, Waszyngtona 34/36 |
Godziny otwarcia 07:00 - 18:00 |