Dzień Piegów

Piegi to najczęstsze zaburzenie produkcji barwnika w skórze, czyli melaniny.

Największe skupiska piegów występują na odsłoniętych częściach ciała, czasem są to pojedyncze plamki na nosie, czasem pokrywają całe ciało, natomiast na podeszwach stóp i wnętrzu dłoni nie ma ich wcale.

Czy warto walczyć z piegami ? 

Piegi są dziedziczone, jest to jednak kwestia indywidualna i estetyczna, nie medyczna. Przez pokolenia na wszelkie sposoby starano się pozbyć piegów, od noszenia kapeluszy latem, przez kąpiele w mleku, mieszanki ziół i kremy wybielające oraz współcześnie kremy i balsamy z filtrem o wysokim faktorze UV. Pomocne przy usuwaniu jest zamrażanie, terapia laserowa i terapia światłem, nie zawsze jednak przynosi to wymarzony skutek.

A przecież „piegusy” to osoby o zjawiskowej urodzie ! 

Jasna, porcelanowa cera, gęste rude lub blond włosy, intensywnie błękitne lub zielone oczy – nie pozwolą zostać niezauważonym w tłumie. Wiele gwiazd kina i wybiegów mody to osoby piegowate, np:

Twiggy, Emma Stone, Gisele Bundchen, Julianne Moore, Penelope Cruz.

Czy piegi są niebezpieczne ?

Nie – ale często występują u osób z I fototypem skóry, czyli o skórze jasnej i delikatnej, wrażliwej na słońce. Ten typ skóry powinien skłaniać do regularnych wizyt i badań kontrolnych u dermatologa, oraz profilaktyki przeciw promieniowaniu UV.

Piegi to najczęstsze zaburzenie produkcji barwnika w skórze, czyli melaniny.